Alan Adı & Hosting

 

Alan adı tescili ve barındırma hizmeti web tasarım hizmetlerinin en önemli kısmını oluşturur. Güvenlik önlemleri alınmamış, performansı düşük ve takip edilmeyen sunucularda bulunan web sayfanız, beklediğiniz performansı karşılamaz ve tamamen bloke olmaya kadar gidebilecek bir dizi güvenlik açıklarına karşı korumasızdır. Sizlere alan adı tescil ve barındırma hizmetimiz ile ilgili bazı detayları aşağıda sunuyoruz.

 

Barındırma Hizmetimiz

 

Evrensel Bilişim Hosting Platformu

Evrensel Bilişim windows hosting ve linux hosting çözümleri için cloud yapısı kullanır. Sunucular Fujitsu Blade sunucular ve Eternus SAS Storage lardan oluşan cloud yapısı içinde yer alırlar. Sistem, herhangi bir yoğunluk olması durumunda kullanımı farklı kaynaklara dağılarak herhangi bir yavaşlık veya kesinti olmasını engeller. Herhangi bir donanım arızasında sistem otomatik olarak, kesinti yaşanmadan hosting hesaplarının diğer sunuculardan çalışmasını sağlar.

Blade Sunucu Yapısı

Evrensel Bilişim Fujitsu BX-900 Blade altyapısı üzerinde bx920-s1, bx920-s2 ve bx922-s1 sunucular kullanmaktadır. Her bir sunucuda 9 adet 8Gb, toplamda 72GB DDR3-1333 ECC ram kullanılır. Sunucularda kullanılan Intel Xeon E5630 quad core işlemciler ile yüksek performans sağlanır.

Eternus Storage Disk Yapısı

Blade sunucu altyapısına entegre olarak veriler SAS disklerden oluşan Eternus DX-80 storage üzerinde yer alır. 15.000 rpm hızlı diskler ve 8gbit fiber bağlantı ile veri okuma ve yazma işlemlerinde yüksek hız sağlanır.

Windows Hosting Platformu CENTRA

Tüm windows hosting sunucuları Windows enterprise server 2008 işletim sistemi kullanır. Kontrol panel olarak Evrensel Bilişim yazılım ekibinin geliştirdiği Centra kontrol yer alır. Kullanıcı, bayi ve admin seviyeleri olan kontrol panelde, windows hosting üzerine tüm işlemler pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Sunucular sadece web hizmeti için kullılır. Mail, database ve DNS hizmetleri ayrı merkezi sunucularda çalışır.

Linux Hosting Platformu PLESK

Sunucularımızda Debian 5 üzerinde Litespeed web server ile güçlendirilmiş Apache web server kullanılmaktadır. PHP 5.3.x ve MySQL 5.1 versiyonları yer almaktadır. Hosting hesaplarınızın yönetimi için Plesk 10 kontrol paneli kullanımınıza sulunulmuştur.

Yedekli DNS Sunucu

Tüm hosting hizmetleri için merkezi DNS sunucular kullanmaktayız. Web sunuculardan bağımsız olarak çalışan DNs sunucularımız iki ayrı lokasyonda yer almaktadır. Birinci DNS sunucumuz İzmir veri merkezimizde, ikinci DNS sunucumuz Almanya'da yer almaktadır. Bazı ülkelerden Türkiye yönüne yavaşlık olması neticesinde oluşabilecek sorgu hatalarını ortadan kaldırmak için ikinci DNS yurtdışında konumlandırılmıştır.

Yük Paylaşımlı Yeni Mail Sunucular

Yeni yapılandırılan mail sunucular tamamen yük paylaşımlı olarak çalışmaktadır. Bu yapı ile SMTP ve POP3 bağlantılarında kesinti ve yavaşlık olması engellenmiştir. Tüm hosting paketleri için web sunuculardan ayrı olarak merkezi olarak bir mail server kümesinden hizmet verilir. Mail hizmetleri içni Merak mail server ve Merak Türkçe Webmail kullanılır.

Evrensel Bilişim Kalitesi

Sorunsuz bir hosting hizmeti için iyi bir altyapı ve uzman bir teknik ekibin gerekli olduğunu biliyoruz. Evrensel Bilişim yeni Cloud sunucu yapısı ile hosting hizmetlerinde %99,9 uptime seviyesine ulaşmıştır. 7/24 destek veren uzman ekibimiz email ve telefon desteği ile çağrılarınıza kısa sürede yanıt vermektedir.

Evrensel Bilişim sizin her türlü hosting ihtiyacınıza uygun geniş seçenekler sunar. Aşağıda windows domain hosting seçeneklerimizden örnekler görebilirsiniz. İsterseniz windows için Web Hosting ve Bayi Hosting seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz. Linux hosting için lütfen Web Hosting ve Bayi Hosting seçeneklerimize göz atın. Sepete ekleye tıklayarak istediğiniz domain hosting seçeneğini satın alabilirsiniz.

 

Alan Adı Tescil Hizmetimiz

 

.Com .net .org alan adı uzantıları nedir?

.com İngilizce'de "commercial" kelimesinin kısaltması olan .com uzantısı, “ticari” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Birçok firma .com uzantısını, internette çok yaygın tanınmış olması sebebiyle tercih etmektedir. Öte yandan, firmalar internete taşındıkça, boşta kalan .com uzantılı alan adlarının sayısı da azalmaktadır.

 

.net İngilizce'de "network" kelimesinin kısaltması olan .net uzantısı, “ağ, şebeke” anlamına gelmekte olup, dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Bu Alan Adı uzantısı, Internet altyapısı sağlayan firmalarının yanısıra, bazı firmaların intranet siteleri için de tercih edilmektedir.

 

.org İngilizce'de “organization” kelimesinin kısaltması olan .org uzantısı "örgüt, organizasyon" anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Kar amacı gütmeyen siteler tarafından kullanılmaktadır.

 

.Com.tr alan adı uzantısı nedir, şirketim için önemi nedir?

 

.Com.tr tıpkı .com gibi commercial uzantısından gelmektedir ancak yalnızca Türkiye'de bulunan ticari işletmeler veya marka tescilini gösteren firmalar tarafından alınabilmektedir. Alan adınız resmi evraklarınızla tescil edilebildiğinden internet üzerinde isim tesciliniz de yapılmış olur. Com.tr alan adlarının tescilleri ülkemizde yalnızca ODTÜ tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

 

Domain kayıt işlemi nasıl gerçekleşir?

TR uzantılı domainler dahil olmak üzere tüm domainler online olarak alınmaktadır. Kredi kartınız ile veya hesabınızda bulunan para ile yaptığınız alışverişlerde işlem o an gerçekleşir. Belge gerektiren TR uzantılı domainlerde, domain rezerve edilmiş olur. Belge göndermeniz için 7 gün süre ile bekletilir. Bu süre içinde başka bir kurum tarafından alım yapılamaz. Belge gönderildiği zaman aktif hale geçer.

 

Domaini değiştirebilir miyim?

Satın alınan domainler değiştirilemez ve iade edilemez. Ancak hosting hizmetlerinde istenilen değişiklikler yapılabilir.

 

Süresi dolmuş olan bana ait bir domaini nasıl yenilerim?

Süresi dolmuş domainleri bitiş tarihinden itibaren genellikle 20 gün boyunca domain kayıt bedeli karşılığı yenilenebilir. Daha sonra sonra Redemption denilen periyoda girer. 30 gün süren bu periyod içerisinde yenileme bedeli 140 usd dir. Bu sürecin ardından 5 gün Pending Delete periyodu içerisinde herhangi bir işlem yapılamaz. Pending Delete periyodu bitiminde (Bitiş tarihinden itibaren yaklaşık 76. Gün) domain herkesin alabileceği şekilde açığa çıkar. Bazı domain türlerinde farklılıklar olabilir. Niobeweb domain bitiş tarihinden 60 gün öncesinden itibaren uyarı mailleri göndermeye başlar. Her zaman içni gününden önce yenileme yapmanızı tavsiye ederiz. Yenileme yaptığınız zaman gün kaybınız olmaz. Domain bitiş tarihine süre eklenir.

 

Satın aldığım domaini ne zaman kullanmaya başlarım?

Satın aldığınız domainin çalışması için bir hosting hesabınız veya yönlendirme hizmetiniz olması gerekir. Bu hizmet var ise domainler genellikle 1 dakika içinde aktif olur. TR uzantılı domainlerde sistemin işleyişi nedeniyle süre gün içine yayılabilir. Domain ilk aktiflik zamanı, internet servis sağlayıcı cache leri gibi farklı etkenlere de bağlı olduğu için bu konuda Niobeweb bir garanti veremez.